فیلم Top Gun: Maverick

هزینه تولید فیلم Top Gun: Maverick چقدر بوده؟ (و چقدر باید بفروشد)

با توجه به اینکه در آستانه اکران Top Gun: Maverick (تاپ گان: ماوریک) قرار داریم، بد نیست که بدانیم برای تولید این فیلم اکشن و مهیج چقدر هزینه شده، و برای اینکه تبدیل به یک موفقیت تجاری شود چقدر باید بفروشد. برای طرفداران تام کروز تاپ گان ۲ یک فیلم خیلی پراهمیت است، که متاسفانه تحت تاثیر کرونا قرار گرفت و اکرانش چند باری تاخیر خورد، در نتیجه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در روز افتتاحیه گیشه ها شلوغ باشند. این انتظاری که شیوع کرونا باعثش شد همه را خسته انتظار کشیدن کرده، ولی بسیاری از طرفداران تام کروز چندین دهه هست که منتظر اکران Maverick هستند!

قسمت اول Top Gun که یکی از فیلم‌های فراموش نشدنی تام کروز است در سال ۱۹۸۶ روی پرده رفت، این فیلم نقدهای نسبتاً خوبی را دریافت کرد و بخاطر سکانس‌های اکشن جالب، جلوه‌های تماشایی، و بازی‌ بازیگرانش مورد تحسین قرار گرفت؛ خانم کلی مک‌گیلس در تاپ گان با کروز همبازی شده بود. در این فیلم مهیج با ستوان پیت ماوریک میچل (تام کروز) و ستوان نیک گوس برادشا (آنتونی ادواردز) آشنا شدیم، کسانی که در پروازی اکتشافی بر فراز اقیانوس هند، چند میگ جنگی دشمن را با مانورهای غیر معمول از میدان به در می‌کنند و برای شرکت در کلاس‌های مدرسهٔ آموزشی نخبگان نبرد هوایی نیروی دریایی در کالیفرنیا (معروف به تاپ گان) انتخاب می‌شوند. تولید فیلم تاپ گان ۱۵ میلیون دلار هزینه داشت، این فیلم در گیشه بین‌المللی بیشتر از ۲۵۰ میلیون دلار فروخت.

بیشتر بخوانید | حضور فیونا دوریف در فصل دوم سریال Chucky تایید شد؛ پخش در پاییز امسال

ساخته شدن یک ادامه برای Top Gun برای سالها یکی از بزرگ‌ترین خواسته‌های علاقه مندان به این فیلم بوده، خواسته‌ای که بعد از سه دهه محقق شد. با فیلمی که قرار است تحت عنوان Top Gun: Maverick راهی گیشه شود، فیلمی که تام کروز را برای بازی در نقش پیت ماوریک میچل برگردانده؛ تریلر و تصاویری که از این فیلم منتشر شده نیز تایید کرده که Maverick قرار است پر از صحنه‌های اکشن و مهیج باشد، درست همان چیزی که از فیلم‌های تام کروز انتظار داریم‌. باید اشاره کنیم که Maverick توسط جوزف کوشینسکی کارگردانی شده و جنیفر کانلی، مایلز تلر، و وال کیلمر از جمله ستاره‌های آن هستند.

Top Gun: Maverick

و اما می‌رسیم به این سوال که برای تولید Top Gun: Maverick چقدر هزینه شده، و برای اینکه تبدیل به یک موفقیت تجاری شود چقدر باید بفروشد؟ طبق گزارش‌ها، برای تولید این فیلم 152 میلیون دلار هزینه شده، بودجه‌ای مشابه بودجه تولید فیلم‌های Mission: Impossible III و Mission: Impossible – Rogue Nation و بیشتر از بودجه 145 میلیون دلاری Mission: Impossible – Ghost Protocol. صد و پنجاه میلیون دلار برای فیلمی که پر شده از صحنه‌های اکشن و مهیج هوایی، رقم خیلی زیادی نیست اما با این وجود Top Gun 2 را تبدیل به یک فیلم پرهزینه می‌کند، فیلمی که باید در گیشه خوب بفروشد.

بیشتر بخوانید | آیا فیلم سینمایی Ambulance 2022 از نظر تجاری (و هنری) موفق بوده؟

بطور معمول گفته می‌شود که هر فیلمی برای اینکه تبدیل به یک موفقیت تجاری شود باید حداقل دو برابر بودجه تولید خودش بفروشد، یعنی Top Gun: Maverick تنها در صورتی که فروشش از مرز 300 میلیون دلار عبور کند‌ تبدیل به یک موفقیت تجاری برای کمپانی ناشر خودش، پارامونت پیکچرز خواهد شد. حال با توجه به اینکه Maverick نقدهای خوبی را دریافت کرده و در بین مردم نیز منتظران زیادی دارد، می‌توانیم انتظار فروشی مناسب را داشته باشیم؛ البته در وضعیت فعلی سینما حدس زدن واقعا سخت است، ولی تحلیلگران باکس آفیس نوید یک شروع خوب را داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.